تعریف جذابیت از دیدگاه روانشناسی

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ --- کد خبر ۱۶۸

تعریف جذابیت از دیدگاه روانشناسی

مفهوم جذابیت از دیدگاه روانشناسی با آن چیزی که اغلب مردم تصور می کنند بسیار متفاوت است. دانشمندان به این موضوع واقف هستند که جذابیت یک شخص، ربطی به چهره وی ندارد. حتما گاهی اوقات این احساس در شما ایجاد شده است که به اندازه ی کافی جذاب نمی باشید، و تصمیم گرفته اید که بر اساس مد روز و استانداردهایی که جامعه از یک تصویر زیبا و دارای جذابیت به شما پیشنهاد داده است، لباس بپوشید و آرایش کنید یا حتی عمل جراحی نیز انجام بدهید، ولی خیلی زود متوجه این امر شده اید که این کار بی فایده است. این مسئله ممکن است باعث ناامیدی شما شده باشد. برای خیلی ها پیش آمده که معیارشان فقط مد روز باشد و بعد متوجه شوند مدل موهایشان اصلا به چهرشان نمی‌آید، یا میزان زیادی وزن کم کرده اند اما هیچ کمکی به زیبایی آنها نکرده است. شما بایستی در مقابل هر گونه افکار این چنینی که به ذهنتان خطور میکند به شدت مقاومت کنید. باید تمام افکاری که توسط جامعه در مورد جذابیت، به باور شما خورانده شده است را کاملا رد کنید و اجازه ندهید این باورهای غلط، ارزش حقیقی شما را زیر سوال ببرند. امروزه علم روانشناسی مشخص کرده است که آنچه شما را برای دیگران جذاب می سازد، چهره بیرونی شما نیست بلکه چهره ی درونی شماست. آنچه که اهمیت دارد این نیست که شکل ظاهری شما چه طور است، بلکه باطن شما برای دیگران دارای اهمیت می باشد.

جذابیت به چهره نیست به نوری‌ست که درون شماست. از نظر علمی ثابت شده است آنچه که باعث ایجاد جذابیت می گردد، چهره ی ظاهری شما نیست. بلکه آنچه به زبان می‌آورید و حسی که به طرف مقابلتان انتقال می‌دهید باعث ایجاد جاذبه یا دافعه در شما می‌شود. ما به دنبال ایجاد رابطه یا دوستی با افراد هستیم نه به دلیل ظاهر آنها، بلکه به خاطر اینکه ما را بفهمند و بتوانیم نظرات و دیدگاه های خودمان را با آنها مطرح کنیم تا ما را درک کنند.

پرفسور silke Anders از اساتید رشته ی روانشناسی – عصب شناسی در دانشگاهی در آلمان، بررسی هایی را روی تعدادی داوطلب انجام داد و نتایج جالب توجهی به دست آورد. در یکی از این بررسی ها، فیلم تعدادی زن را به داوطلبان مرد نشان داد. سپس از داوطلبان خواسته شد بر اساس میزان جذابیت، به زنها رای بدهند. نتیجه ای که به دست آمد بسیار قابل توجه بود. داوطلب هایی که توانسته بودند حس نزدیک تری با حس زن ها ایجاد کنند، و به عبارتی با آنها حس همدلی داشته باشند، باعث میشد زن ها در نظرشان جذاب تر شوند و این ربطی به چهره ی زن ها نداشت. این نتایج باعث بررسی های بیشتری شد و نتیجه ای که حاصل شد این بود که در مغز ما انسانها ناحیه ای ست که مسئول احساس جذابیت است. این ناحیه وقتی فعالیت بیشتری دارد که شخص بتواند با طرف مقابل احساس همدلی داشته باشد یعنی درک شود و درک کند. در این صورت شخص مقابل را جذاب می بیند. پس تمایل ما انسانها برای داشتن رابطه با کسی که ما را بفهمد، به خاطر ساختار روانشناختی مغز ماست. در واقع میزان جذابیت که بین طرفین ایجاد می‌شود بر این اساس استوار است که آنها تا چه حدی میتوانند زبان همدیگر را بفهمند. هر چه بیشتر زبان هم را بفهمند، بیشتر جذب همدیگر میشوند. و این حس که کسی میتواند شما را بفهمد، باعث ایجاد اعتماد می‌شود و همین امر باعث شکل گیری یک رابطه عمیق میگردد. وقتی که دیگران را نه بر اساس زیبایی چهره بلکه بر اساس حس درونی خودتان ارزیابی می کنید، بهتر می توانید با آنها وارد رابطه شوید. هر چه که ما بیشتر در مورد زیبایی چهره‌ی بیرونی خود نگران باشیم و سعی کنیم آنرا با روش های مختلف بیشتر کنیم، از درون خودمان غافل شده و فرو می‌ریزیم. در این حالت، حس عدم امنیت به ما دست داده و گاهی دچار خشم فراوانی نسبت به جامعه می‌شویم.

وقتی که نگران این باشیم که دیگران چهره ی ما را چطور می‌بینند، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهیم و در پی آن شادی ما، کاهش می یابد. پس در ارتباط با دیگران، به آنها نشان دهید که برایتان مهم نیست ظاهر آنها چگونه است و نیز مهم نیست آنها چه قضاوتی در مورد ظاهر شما دارند. اینگونه اهمیت دادن ها را متوقف کنید. وقتی این افکار را از خود دور کردید از شر خشم و استرس، رهایی می یابید و در نتیجه زندگی‌تان، چه در زمینه شخصی و چه در زمینه کاری، رونق بهتری پیدا می‌کند. شما دارای دیدگاه جدیدی نسبت به خودتان می‌شوید. اعتماد به نفستان بالا می رود و این اعتماد به نفس است که باعث موفقیت شما در زندگی میشود. مردم بخاطر چهره ی ظاهری جذب شخصیت افراد نمیشوند. سعی کنید زیبایی را نه فقط در ظاهر بلکه در درون خود ایجاد کنید. زیبایی درونی ماندگار است اما زیبایی بیرون مشروط به زمان است. اجازه دهید خورشید نه در چهره ی بیرونی شما، بلکه در شخصیت شما پدیدار شود و شما را درخشان سازد.

ارسال نظر
* نام شما:     ایمیل شما: (محرمانه)     تلفن شما: (محرمانه)     کد راتایپ کنید: تازه سازی
* پیام شما:
رتبه: بد            خوب