مصاحبه آقای مهندس شهرام صالحی نوع پرور با نشریه نساجی امروز

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ --- کد خبر ۱۴۲

 

 

 

 

ساختن برای ماندن

 

اوایل آذر ماه و روزهای برفی تهران است که برای انجام مصاحبه با مدیر تولیکا راهی دفتر مرکزی آن می‌شویم. مهندس شهرام صالحی نوع پرور با خوشرویی به استقبالمان می‌آید و سردی هوای بیرون با خوشامدگویی میزبانان و بحث‌های مختلف در مورد برنامه‌های تولیکا‌، تولید پوشاک در کشور و ... تبدیل به گرمای خوشایندی می‌شود. این مصاحبه را از حال و هوای این روزهای صنعت پوشاک و مدیریت آغاز می‌کنیم. 

به اعتقاد وی، روش‌های رهبری و مدیریت در دنیا تغییر کرده و با توجه به گردش اطلاعات در دنیا، به سرعت قدیمی می‌شوند. در گذشته کتاب‌های افرادی مانند تیلور - بنیان‌گذار مدیریت علمی‌- سال‌های متمادی مورد مطالعه و استفاده قرار می‌گرفت اما در دنیای امروز، اصلاً مشخص نیست روش فعلی در سال آینده نیز موثر خواهد بود یا خیر. کما این‌که انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا به خوبی نشان داد فردی که شاید 5 سال پیش عنوان می‌َشد چنین شخصیتی رئیس جمهور‌ آمریکا خواهد شد، باور کردنی نبود اما این اتفاق افتاد. کشورهایی مانند کوبا نیز سال‌های طولانی به‌عنوان کشورهای امپریالیسم ستیز شناخته می‌شوند روش‌های رهبری خود را تغییر داده‌اند البته این موضوع به معنای نادرست بودن شیوه‌های قبلی نیست بلکه به این معناست که امروز باید نگاه جدید و ویژه نسبت به رهبری و مدیریت داشته باشند.

صنعت پوشاک و مجموعه تولیدی تولیکا نیز از این قاعده مستثنی نیست، تولیکا باید هر روز سعی کند در تمام سطوح مدیریتی از مدیریت عامل و موسس گرفته تا قائم مقام مدیرعامل، مدیر کارخانه، مدیر بخش تحقیق و توسعه، امور نمایندگان، روابط عمومی و ... خود را ارتقا دهد. در برنامه‌ریزی‌های تولیکا، حفظ تعادل و توازن میان ظرفیت‌های تولید و توزیع مدنظر قرار دارد، به این ترتیب در صورت افزایش توزیع محصولات، باید حجم تولید را بالا ببریم.

در آخرین جلسه‌ای که با مدیران تولیکا برگزار شد، اعلام کردم اگر می‌خواهیم ظرفیت تولید و توزیع را اضافه کنیم ابتدا باید مدیران مجموعه نیز ظرفیت‌های خود را افزایش دهند. در این جلسه از مدیران تولیکا سوال کردم به اعتقاد آنان به عنوان مدیرعامل مجموعه، ظرفیت‌های خود را افزایش داده‌ام و آیا توان مدیریت اولین برند فست فشن ایران و کسب  کار به این شیوه را دارم؟ در این زمینه، مطالعه در راستای مسائل مدیریتی را به تمام همکاران توصیه می‌کنم. یک مدیر موفق باید مطالعات گسترده داشته باشد. اگر امروز دولت، در راستای حمایت از تولید و کارآفرینی، 30 میلیارد تومان به ما اختصاص دهد؛ آیا مدیری هستم که از نظر مسائل مدیریتی و اجرایی، توان اداره واحد 30 میلیارد تومانی را داشته باشم؟ آیا از عهده مدیریت چنین سرمایه‌ای برمی‌آیم؟ آیا نقشه راهی دارم که مبدأ و مقصد خود را بدانم؟ متأسفانه اغلب واحدها به کمک یک مهندس صنایع، اقدام به گشایش اعتبار و نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات می‌نمایند اما هیچ توجهی به حجم تولید، نحوه توزیع و فروش ندارند.

در حال‌حاضر مشغول مطالعه کتاب «ساختن برای ماندن» هستم و طبق آموزه‌های این کتاب، شرکت‌هایی موفق با شرکت‌های آرمانی مورد مقایسه قرار می‌گیرند. شرکت‌های موفق بسیاری در دنیا وجود دارند اما یکسری از شرکت‌ها، آرمانی، ماندگار و پایدار هستند. متأسفانه در ایران شرکت آرمانی به معنای واقعی کلمه وجود ندارد اگرچه تعداد شرکت‌های موفق قابل توجه هستند. اغلب شرکت‌ها قائم به فرد هستند و پس از فوت مالک و بنیانگذار مجموعه، نسل دوم و سوم قادر به تداوم شرکت نیستند در صورتی‌که یک سازمان می‌تواند بدون اتکا به موسس، ماندگار بماند. بهترین مصداق یک سازمان پایدار در صنعت پوشاک، «کوکو شنل» است. وی که ازدواج نکرد و به تبع فرزندی هم نداشت، سازمانی ماندگار به وجود آورد زیرا تفکر این مدیر، پایدار بوده و سازمانی را بنیان نهاده که ماندگار است. اگر شنل صرفاً می‌خواست سودی کسب کند و بازاریابی پارتیزانی انجام دهد، هیچ‌گاه به شنل امروزی تبدیل نمی‌شد اما تمام تلاش خود را به عمل آورد تا یک سازمان ماندگار به وجود آورد. 

 

*شرکت‌های موفق، شرکت‌های ماندگار

شرکت‌های موفق، شرکت‌هایی هستند که اساس پایه‌گذاری آنان برمبنای سود است اما شرکت‌های آرمانی، بر اساس ماندگاری شکل گرفته‌اند. بنابراین شرکت آرمانی منتج به سود می‌شود اما الزاماً شرکت موفق به شرکت ماندگاری منتهی نخواهد شد، مگر این‌که مدیران آن پایه‌گذاری‌های مربوط به ماندگاری را انجام دهند.

همان‌طور که می‌دانید بسیاری از شرکت‌های جهانی، فراز و نشیب‌های متعددی را پشت سر گذاشته‌اند، برای مثال نوکیا یک شرکت موفق بود اما آرمانی نبود در حالی‌که جنرال موتورز یک شرکت آرمانی است زیرا علی‌رغم تمام بحران‌ها و مشکلات اقتصادی آمریکا، سرپا باقی ماند و استراتژی آن در بدو تأسیس، ساختن برای ماندن بود. به همین دلیل در تندبادها، دوام آوردند. این شرایط را می‌توان به دو درخت تشبیه کرد. درخت نخست، میوه‌های خوبی ارائه می‌دهد و چندین سال قادر به میوه دهی است اما ریشه‌های این درخت در خاک ریشه مستحکمی ندارد و با یک طوفان، از بین می‌رود‌، اما اگرچه میوه‌های درخت دوم به مرغوبیت درخت اول نیست اما ریشه در خاک دارد و در برابر توفان‌های مختلف، بسیار تنومند و مقاوم می‌باشد.

در صنعت پوشاک که طی سال‌های اخیر، موفق به رفع نیاز بازار داخلی هم نشده‌ایم؛ به شکل‌گیری یک شرکت آرمانی فکر می‌کنم. به عبارت دیگر در تولیکا هم به ماندگاری فکر می‌کنیم هم به افزایش ظرفیت‌ تولید و توزیع...

*حرکت به سوی برندسازی با پشتوانه 28 سال تجربه

حدود 28 سال تجربه فعالیت در صنعت پوشاک کشور را دارم اما تولیکا 17-16 سالی است که وارد میدان شده و در این مدت بارها و بارها مورد نوسازی و بازسازی قرار گرفته است. از سال 1391 و 1390 فرایند برندسازی را آغاز کردیم  اما نقطه عطف و رشد آن که ما را در مسیر دستیابی به اهدافمان قرار داد، دو سال گذشته است. طی سال‌های 93 و 94، تولیکا صرف‌نظر از توجه به کیفیت و تنوع محصولات (که امری بسیار بدیهی است) نوآوری، تعدد مدل‌ها و عرضه محصول در کوتاه‌ترین زمان، در بخش خرده فروشی، به یکسری از گزینه‌ها و موارد بهای بیشتری دادیم و این امر باعث شد بهتر بتوانیم احساس خوب در دو بخش‌  B2B  (‌Business to Business‌‌) ‌‌و Customer) B2C ‌‌( Business to‌  را به نمایندگان فروش و مصرف‌کنندگان نهایی انتقال دهیم. به این ترتیب نماینده‌ای که یک شعبه فروش در اختیار داشت به فکر افزایش تعداد نمایندگی‌های خود با ‌سرعت و دقت بیشتر در ارائه خدمات افتاد. از سوی دیگر به رکورد بسیار جالبی در شعبه ونک دست یافتیم، به این ترتیب یکی از مشتریان ظرف 10 روز که از افتتاحیه شعبه ونک سپری شده بود؛ حدود 6 مشتری به مشتریان تولیکا اضافه کرد. وی یک‌بار از تولیکا، محصولی خریداری کرد و چند روز بعد به همراه یکی از دوستان، خرید دیگری انجام داد و این روند تا 10 روز ادامه داشت.‌چنین رکوردی نشان می‌دهد در مسیر مشتری‌مداری و توجه به نیاز و خواسته‌های مشتریان به درستی گام برداشته‌ایم.

ما الزامات یک تولیدکننده را انجام داده‌ایم ولی آن را کافی نمی‌دانیم و با توجه به تغییر شیوه‌ها و رویه‌های مدیریت در دنیا، باید به فکر برداشتن گام‌های دیگر به سوی موفقیت باشیم و در یک سطح باقی نمانیم. به این ترتیب هم تعداد مدل هر کلکسیون و هم تعداد در هر مدل افزوده شد.

 

*انتقال کارخانه به شهرک صنعتی نصیرآباد

اگر بخواهید در یک کارخانه صنعتی هم تعداد و هم تنوع محصولات را افزایش دهید، شاهد ایجاد گلوگاه‌های مختلفی در بخش طراحی، برش، دوخت و دوز، فیوزینگ، بخار، تکمیل، بسته‌بندی و ... خواهیم بود. با توجه به افزایش سرعت نیاز بازار و مدیریت صحیح آن، یا باید با این صنعت خداحافظی می‌کردیم و یا ظرفیت‌های تولید را ارتقا می‌دادیم که با توجه به توانمندی‌ها و تجارب مدیران این مجموعه، گزینه دوم را انتخاب کردیم و پس از بررسی‌های گسترده، قطعه  زمینی به مساحت 5 هزار متر مربع را با هشت سوله حدود 450 متری در شهرک صنعتی نصیرآباد مهیا کردیم.

حدود 3 ماه به صورت شبانه روزی مراحل راه‌اندازی تجهیزات و تأسیسات کارخانه به طول انجامید و طی این مدت به طور مستمر به استخدام نیروهای جدید پرداختیم، نیروهایی که کاری انجام نمی‌دادند اما حقوق دریافت می‌کردند. 3 ماه هزینه تقبل کردیم و امروز، فضای طراحی تولیکا بالغ بر 500 متر مربع می‌باشد؛ همچنین انبار مواد اولیه تولیکا حدود 500 متر مربع و سقف آن 7 متر مربع است به این ترتیب ظرفیت بارگیری 20 تریلی را خواهد داشت. برای جوشکاری و آهن‌آلات کارخانه اعداد و ارقام نیز بسیار سنگینی هزینه کردیم .

پس از مدارکشی‌های اولیه، جوشکاری، چندین دیگ بخار کوچک و بزرگ خریداری کردیم که قرار دادن آنها در مدار تولید دشوار و زمان‌بر بود، سپس مراحل خرید، نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات بخار و بسته‌بندی انجام شد؛ همچنین دستگاه برش را ‌از یکی از مطرح‌ترین و معتبرترین شرکت‌های اروپایی خریداری کردیم. با توجه به فست فشن بودن تولیکا، برای اولین بار در صنعت پوشاک ایران، دستگاه cncنمونه‌ بری نیز تهیه کردیم. زیرا در مقاطعی از زمان، طراحان تولیکا 30 نمونه در روز طراحی می‌کنند و اگر این تعداد با دست برش بخورد به 20-15 نفر برشکار نیاز خواهیم داشت؛ ضمن این‌که به میز بسیار بزرگی نیاز پیدا می‌کنیم تا این نفرات بتوانند به فعالیت بپردازند، بنابراین فرایند بسیار پیچیده و طولانی به وجود می‌آید اما با نصب و راه‌اندازی دستگاه نمونه بری این فرایند دشوار را حل کردیم. با توجه به این مطالب مراحل فست فشنی تولیکا را با موفقیت و در مسیر صحیح طی می‌کنیم و ظرفیت‌های مدیریتی را ارتقا می‌دهیم.

کارخانه مهدیه تهران در چهار طبقه و مساحتی بالغ بر 310 متر همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و پیش از احداث کارخانه نصیرآباد، حدود 350-250 نفر در آن مشغول کار بودند و در حال حاضر زمینه اشتغال حدود 340-350 نفر فراهم شده است. تیم طراحی تولیکا شامل18 طراح توانمند و حرفه‌ای است که 7 نفر دیگر برای طراحی و الگوسازی استخدام خواهند شد. این ترکیب در ایران کم ‌نظیر است و به این ترتیب تیم طراحی تولیکا جزو  50 شرکت برتر ترکیه خواهد شد.

در کنار تمرکز و به روز رسانی دفاتر و شعبات داخلی، دفاتر خارج از کشور تولیکا مانند پاریس را تقویت کرده‌ایم. این دفتر ابتدا به ارائه مدل‌های محدود می‌پرداخت اما طی دو هفته اخیر بالغ بر 700 طرح و ایده از دفتر پاریس دریافت کرده‌ایم که آنها را متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی تطبیق داده می‌شوند و در کلکسیون بعدی تولیکا، حداقل 170 طرح جدید عرضه خواهد شد.

 

 

 

*دستیابی به رکوردی ارزشمند

برند شناخته شده‌ای مانند زارا در اسپانیا حدود دو هفته تا 21 روز و در خارج اسپانیا دو تا سه ماه برای عرضه مدل‌ها و محصولات جدید خود، زمان اختصاص می‌دهد و شرکت‌هایی مانند گپ، مانگو نیز تقریباً همین روال را طی می‌کنند؛ در این میان تولیکا برای نوروز 96، چهار کلکسیون جدید به بازار ارائه خواهد کرد، کلکسیون اول با 150 مدل در سوم آذر ماه با حضور نمایندگان فروش سراسر کشور و آموزش‌های فشرده خرده فروشی رونمایی شد، بیست دی ماه کلکیسون دوم، بیست و پنج دی ماه کلکسیون سوم و در نهایت 20-15 بهمن کلکسیون چهارم نوروز تولیکا رونمایی خواهد شد که این اتفاق اگر برخی دوستان و همکاران حمل بر اغراق و بزرگ‌نمایی نکنند! هم برای تولیکا یک رکورد ارزشمند به شمار می‌آید و هم در صنعت پوشاک ایران بسیار خجسته و منحصر به فرد است.

*پیش به سوی نوروز 96

سال93، طراح ارشد تولیکا تصمیم گرفت طرح دولچه گابانا، طرح فرش اصفهان و سقف عمارت عالی قاپو را روی مانتو اجرا نماید. براین اساس اتودهای اولیه انجام شد و به سرعت پس از خلق ایده، طرح به ترکیه ارسال شد، فرایند بافت‌، تکمیل و چاپ پارچه‌، حمل و نقل و بارگیری، عبور از مرز و انجام تشریفات گمرکی، تخلیه در کارخانه، برش، دوخت، تکمیل و بسته‌بندی در عرض 40 روز انجام شد که رکوردی بسیار ارزشمند برای ما محسوب می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد با پیش مهندسی‌هایی که در حال انجام است، طراحی و برنامه‌ریزی تهیه و تولید پارچه کلکسیون نوروز96 در مرداد در آذرماه به اتمام خواهد رسید، ‌طراحی و تولید پارچه‌های بهار و تابستان 96 ، تا پایان پایان اسفند امسال (‌و در نهایت اواخر فروردین سال 96) انجام می‌شود. تحقیق در مورد اجرای پارچه‌های مصرفی در زمستان سال آینده نیز اواسط بهمن امسال  و اجرای آن تا اردیبهشت سال آینده به اتمام خواهد رسید؛ به این ترتیب زمانی که وارد کارخانه تولیکا می‌شوید، گویی یک فیلم سینمایی را روی دور تند قرار داد‌ه‌اند، تمام عوامل و بخش‌های تولید با سرعت در حال انجام است و هیچ توقف و تعللی مشاهده نمی‌شود، نیروهای بخش برش در حال دویدن به این سمت و آن سمت میز برش فعلی هستند تا کار با سرعت و دقت بیشتر انجام شود. چنین اتفاقاتی در صنعت پوشاک ایران متفاوت است و فقط و فقط با نگرش صحیح (‌به جای گلایه و شکایت از دیگران)‌، تلاش هدفمند، تصمیم و انتخاب درست شکل می‌گیرد.

مدتی پیش در جلسه انجمن طراحان پارچه و لباس ایران، اعلام کردم طراحان به جای خلق طرح‌های غیرکاربردی و به اصطلاح فضایی!! باید به دنبال حضور در فضای صنعتی و برقراری ارتباط مستمر و مناسب با صنعتگران باشند.

 

*در دنیای تو، ساعت چند است؟!

صالحی در تمام بخش‌های مصاحبه نه گلایه‌ای از دولت دارد و نه گریزی به تحریم بر تولید، برجام و توافقات هسته‌ای و حتی تبعات انتخابات اخیر آمریکا بر اقتصاد ایران می‌زند و بیشتر متمرکز بر مسائل درون سازمانی تولیکا و دنیای آن است؛ یعنی هیچ‌گاه به چنین مسائلی فکر نمی‌کند!؟ زمانی که این سوال را می‌پرسیم، می‌گوید: یک مدیر، برای مدیریت صحیح باید نسبت به روش‌های نوین رهبری آگاه باشد که در این راستا دریافت و کسب به موقع اطلاعات و تجزیه و تحلیل صحیح آن برای مدیر بسیار حائز اهمیت و حیاتی است، تولیکا بر این باور است که تحریم برای ایران مانند شمشیر دو لبه تهدید و فرصت می‌باشد. کما این‌که شرایط نامساعد اقتصادی سال گذشته را تبدیل به فرصت کردیم. امروز نیز باید درون سازمان خود را قدرتمند نماییم که اگر رئیس جمهور جدید آمریکا، برجام را نپذیرد و وارد فاز جدیدی از تحریم‌های بین‌المللی شویم، بتوانیم با ظرفیت‌سازی بهینه به فعالیت‌های خود ادامه دهیم و ضمن جلوگیری از خروج ارز به ارز‌آوری نیز بپردازیم.

از سوی دیگر اگر تحریم‌ها به‌طور کامل برداشته و درهای کشور به روی محصولات و کالاهای سایر تولیدکنندگان جهانی باز شود؛ باید تدابیری اتخاذ کنیم تا به سمت تجارت جهانی گام برداریم و بدانیم سازمان‌هایی ماندگار خواهند بود که ریشه در خاک دارند و با فکر منطقی، برنامه‌ریزی اصولی و قادر به رقابت با برندهایی مانند مانگو، زارا و ... هستند.

به عبارت بهتر امروز در ایران فکر کرده‌ایم اگر زمانیKOTON  به‌صورت رسمی و قانونی وارد کشور شود و (برای مثال) مانتو صد هزار تومانی به مصرف‌کننده ایرانی عرضه کند؛ به عنوان یک تولیدکننده ایرانی باید چه استراتژی‌هایی تدوین کنیم تا از نظر قیمت و کیفیت در میدان رقابت باز نمانیم، با احتساب چنین مواردی به شما اطمینان خواهم داد که نه تنها تولیکا بلکه صنعت پوشاک نیازی به کمک‌های دولتی نخواهد داشت و ‌همین که چوب لای چرخ ما نگذارند؛ برایمان کافی است! به اعتقاد من باید به سطحی از توانمندی و قابلیت تولید محصولات باکیفیت و متنوع برسیم که تحریم یا عدم تحریم، تأثیر منفی بر عملکرد ما نداشته باشد و در هر دو صورت، تولیکا آماده رقابت است....

 

*بازدید هیئت ارمنستانی از تولیکا

ارمنستان جزو پنج کشور اوراسیا به شمار می‌آید؛ میان این کشورها مرزی وجود ندارد و تعرفه‌ها و تشریفات گمرکی لحاظ نمی‌شود. تصمیم داریم بازار ایران را با 140 شعبه و نمایندگی تحت پوشش قرار دهیم و سهم بازار را از پوشاک خارجی بگیریم و پس از آن به کشورهای منطقه از جمله ارمنستان فکر می‌کنیم؛ درنظر داریم هم حداقل دو تا سه شعبه در شهر ایروان راه‌اندازی نماییم و هم شاهد صادرات پوشاک از ایران به ارمنستان باشیم.

استراتژی بعدی ما احداث کارگاهی در ارمنستان است که پوشاک از ایران به‌صورت CKD (Complete Knock Down )به این کشور ارسال و پس از تکمیل و بسته‌بندی به روسیه صادر شود. اما تمام این طرح‌ها و برنامه‌ها در واحد بازرگانی تولیکا (که به زودی راه‌اندازی خواهد شد) مدنظر قرار می‌گیرد، اگرچه اجرای این برنامه پس از تکمیل سهم بازار ایران انجام خواهد شد؛ زیرا در گام نخست باید تدابیری برای تأمین نیاز بازار و خروج ارز از کشور شویم، آنگاه برنامه‌های خود را برای ارزآوری اجرایی نماییم. بسیاری از دوستانِ تولیدکننده، رویای صادرات را در ذهن می‌پرورانند اما تا تحقق آن فاصله بسیار زیادی وجود دارد.

 

*طراحی برای مصرف‌کنندگان کشورهای مختلف

متأسفانه کپی‌برداری از محصولات موفق بازار در صنعت پوشاک ایران رواج بسیاری دارد اما طراحان تولیکا بسیار انعطاف‌پذیر و حرفه‌ای هستند و فقط کافی است به آنان سایز و آناتومی مصرف‌کنندگان کشورهای مختلف مثلاً روسیه داده شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، طراحی برای این بخش آغاز و به بهترین شکل انجام می‌شود. قطعاً طراحی پوشاک برای بازار روسیه تفاوت‌های بسیاری با طراحی برای مصرف‌کنندگان ایرانی خواهد داشت که طراحان تولیکا نسبت به این موضوع کاملاً مطلع هستند.

 

*واردات غیرقانونی و آسیب‌های آن بر پیکر تولید

صنعت پوشاک ایران طی 12 سال اخیر از قاچاق ضربات بسیاری متحمل شد و تولیدکنندگانی که تحت مشکلات اقتصادی و هجوم قاچاق در میدان رقابت باقی ماندند، سرداران عرصه اقتصاد هستند و به راستی که زحمات و تلاش‌هایشان ستودنی است. پوشاک قاچاق هم دارای قیمت تمام شده پایین‌تری نسبت به تولیدات داخلی است و هم مالیات و حقوق و عوارض گمرکی پرداخت نمی‌کند؛ ضمن این‌که تولیدکننده ایرانی هیچ آمار و اطلاعاتی از رقیب خود ندارد، یک رقیب نامریی که شمشیر به دست داشت و هر زمان اراده می‌کرد به جان تولید و تولیدکننده داخلی می‌افتاد. در دولت تدبیر و امید وزرای «صنعت، معدن و تجارت» ، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» ، «فرهنگ و ارشاد اسلامی» و «امور اقتصادی و دارایی» و در رأس آن مقام معظم رهبری با رهنمود‌ها و تلاش‌های بسیاری به مهار قاچاق پرداختند و ایشان، تمامی سازمان‌ها نهادها و موسسات دولتی را ملزم کردند تا به مبارزه گسترده و جدی با واردات غیرقانونی بپردازند، با این اوصاف تصور می‌کنم طی شش ماه گذشته شاهد کاهش 15 تا 20 درصدی واردات غیرقانونی پوشاک به کشور هستیم، پس ارز کمتری از کشور خارج شده و فرصت‌های شغلی بیشتری در کشور به وجود آمده است.

این نوید را به صنعتگران، دست اندرکاران و سرمایه‌گذاران بخش پوشاک کشور می‌دهم که شرایط تولید پوشاک بهتر خواهد شد و با توجه به این نکته که پوشاک، لوکوموتیو صنعت نساجی کشور است شرایط این صنعت نیز بهبود خواهد یافت. بنابراین باید از امروز به فکر مدیریت صحیح ظرفیت‌های تولید بهینه باشیم.

 

*اعتقاد خاص به نیروهای خانم

خانم‌ها نقش موثر و پر رنگی در تولیکا ایفا می‌کنند و ظرفیت‌های بسیار بالایی برای فعالیت دارند. مهم‌ترین نکته برای فعالیت خانم‌ها ایجاد محیط امن و مناسب است تا استعدادهایشان شکوفا شود و در صورت مدیریت صحیح بر عملکرد آنان از نظر تعهد و تلاش سرآمدتر از آقایان هستند.

 

*برنامه‌ها و تولیدات آینده تولیکا

تولیکا در نظر دارد تمام بخش پوشاک زنانه را تکمیل نماید، تولید کیف و کفش را که از گذشته آغاز کرده‌ایم و شال و روسری و بدلیجات نیز به سبد کالاها افزوده خواهد شد و در آینده نه چندان دور ارائه انواع پرفیوم‌های زنانه در برنامه کاری تولیکا قرار می‌گیرد. مساحت فروشگاه‌های نسل اول تولیکا بالغ بر  30 الی 100 متر هستند  و در آینده با افزایش سبد محصولات تولیکا به فضای فروشگاه‌ها نیز افزوده خواهد شد و به 300 متر خواهد رسید و کالاهایی مانند تی شرت، لباس‌های راحتی و ... نیز عرضه می‌شود. با تکمیل بخش پوشاک زنانه، وارد پوشاک مردانه و سپس پوشاک بچه‌گانه خواهیم شد. اما فعلاً در پوشاک زنانه مانور خواهیم داد و بعید می‌دانم تا پنج سال آینده بتوانیم حوزه پوشاک زنانه را به‌دلیل پیچیدگی‌های فراوان آن، تکمیل کنیم.

 

*رمز موفقیت و منبع تمام ایده‌ها، انرژی‌ها و خستگی ناپذیری از تولید و فعالیت اقتصادی

فکر می‌کنم کسب و تجزیه تحلیل صحیح اطلاعات، مطالعه در ‌راستای شیوه‌های نوین مدیریت و شناخت و اجرای به موقع آنها. در مسیر افزایش تولید و تکمیل سبد کالا تکیه به تلاش به فکر نوآوری مستمر هستم. 

پس از یک هفته کار سخت و سنگین، ساعت شش صبح روز جمعه جهت قیمت‌گذاری و چیدمان محصولات به دفتر مرکزی تولیکا مراجعه کردم و کار تداوم یافت. به دنبال این هستیم که روزی دیوار بزرگی در دفتر مرکزی یا کارخانه برای نصب عکس مدیران و کارکنان برجسته، توانمند و موثر تولیکا در سه سطح عالی، خوب و متوسط مدنظر قرار دهیم که افراد با مشاهده عکس خود در این دیوار، احساس افتخار و سربلندی نمایند و تلاش کنند با تلاش بیشتر تصویر خود را به سطوح بالاتر دیوار منتقل نمایند. به این ترتیب نیروهای انسانی صرف دریافت حقوق و دستمزد به کار خود نگاه نمی‌کنند و انگیزه مضاعفی برای فعالیت بیشتر پیدا می‌نمایند.

 

*شرایط اعطای نمایندگی‌های فروش تولیکا

به بیانی ساده باید بگویم به هر متقاضی  نمایندگی فروش اعطا نمی‌کنیم و باید روحیه تلاشگری و هدفمندی در فرد وجود داشته باشد. میان یک فرد بساز و بفروش متمول و یک جوان جویای نام برای واگذاری نمایندگی، قطعاً نیروی جوان و بدون سرمایه مادی را انتخاب خواهم کرد؛ اگرچه ریسک بزرگی است اما اگر این فرد نگرش صحیح با روحیه تلاشگری را با هم ترکیب کند، شاهد رشد وی در آینده خواهیم بود و بهترین گزینه برای نمایندگی فروش تولیکا در شهرهای مختلف کشور است. 

خانم صالحی که در اغلب همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و مراسم‌های مختلف در کنار همسرش حضور موثری دارد، روز مصاحبه نیز با علاقه‌مندی و اشتیاق خاصی شنوای سخنان مهندس صالحی است و در پایان این گفت‌وگو می‌گوید: 19 سال در کنار ایشان زندگی کرده‌ام. ایشان اغلب تعطیلات رسمی در ایران نیستند و در ترکیه به تهیه مواد اولیه و پارچه می‌پردازد. زمانی که اغلب افراد به تفریح و استراحت می‌پردازند مهندس صالحی در ترکیه دغدغه تأمین مواد اولیه دارد و لحظه‌ای از تلاش دست برنمی‌دارد.

با شنیدن این سخنان متوجه می‌شویم ایجاد محیطی مناسب و امن در خانواده صالحی زمانی که پدر دغدغه تولید و اشتغالزایی دارد، بر دوش مادر است و یکی از دلایل موفقیت این کارآفرین، وجود پشتوانه ارزشمندی و قابل اتکا یعنی خانم صالحی است. 

*دقت ویژه  و تمرکز خاص بر عملکرد امور نمایندگی‌ها

بخش دیگر مصاحبه ما به گفت‌وگو با مهندس زهرا سید ابراهیم‌- مدیر امور واحد نمایندگی‌ها- اختصاص دارد. وی دانش‌آموخته رشته مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و حدود دو سالی از فعالیتش در تولیکا سپری می‌شود.

وی می‌گوید: این واحد ‌با یک نفر فعالیت خود را آغاز کرد اما پس از شش ماه و با توسعه فعالیت‌های نمایندگی‌ها، تصمیم گرفتیم یک نفر بازرس نیز استخدام شود تا به‌صورت ادواری از نمایندگی‌های سراسر کشور بازدید به عمل آورد و بر عملکرد آنان نظارت داشته باشد.

امسال با توجه به تمرکز بر افزایش نمایندگی‌ها و هم‌چنین قطع فروش آزاد تا اواسط سال آینده، چهار نفر(‌دو خانم و دو آقا) در بخش امور نمایندگی مشغول کار هستیم که آقایان در بخش بازرسی به بررسی موقعیت محل متقاضی نمایندگی فروش، سنجش میزان تمایل فرد و سایر پارامترهای مرتبط می‌پردازند و در صورت تأیید ، مراحل اعطای نمایندگی انجام می‌شود.

در حال حاضر تولیکا دارای دو شعبه و 44 نمایندگی است که تا دو هفته آینده 5 نمایندگی دیگر‌ ( دو نمایندگی در مشهد، شهرکرد، سیتی ستنر اصفهان و الیگودرز) افزوده خواهد شد و ‌سعی می‌کنیم این تعداد را از نظر کیفی به سطح مدنظر مدیران ارشد شرکت برسانیم و سپس به اعطای نمایندگی‌های جدید بپردازیم.

امسال 15 نمایندگی جدید افتتاح کرده‌ایم که از این تعداد هفت نمایندگی با کانسپت و دکوراسیون شبیه دو شعبه تولیکا شکل گرفته‌اند که عبارتند از منطقه هفت حوض تهران، مجتمع تیراژه دو، ‌مجتمع خلیج فارس شیراز، جاده ناهار خوران گرگان، اراک، گلسار رشت و زنجان.

 

*اختیار عمل نمایندگان فروش در ارائه محصولات و مدل‌های متنوع

یکی از مزایای تولیکا در اعطای نمایندگی این است که هیچ‌گاه نماینده را محدود به ارائه محصول یا مدل خاصی نمی‌کنیم و آنان را در انتخاب محصول کاملاً آزاد می‌گذاریم. در حالی که اغلب شرکت‌ها به نمایندگاه فروش خود سبد محصول ارائه می‌دهند و چه بسا محصولات باکیفیت‌تر و بهتر به شهرهای بزرگ و محصولات درجه دوم به سایر شهرها اختصاص پیدا می‌کند. در تولیکا توسط کارشناسان فروش پیشنهادات و راهنمایی‌هایی به نماینده ارائه می‌شود اما انتخاب نهایی محصول با خود اوست که تمرکز و شناخت بیشتری نسبت به سلیقه، نیاز و خواسته مصرف‌کنندگان شهر مذکور دارد. برای مثال رنگ‌های روشن در شهرهای مذهبی چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و این موضوع را به  نمایندگان سایر شهرها پیشنهاد می‌دهیم و آنان در پذیرش یا عدم پذیرش این پیشنهاد کاملاً آزاد هستند.  

*مطلب پایانی

سرعت عمل تولیکا منجر به توسعه آن شده است و مرتب در حال افزایش تعداد نیروهای شاغل هستیم. به تازگی نیرویی جهت چیدمان ویترین و داخل فروشگاه‌ها جذب شده که لباس‌های مختلف را با کیف و کفش مناسب هماهنگ می‌نماید. به این ترتیب خریداری که وارد فروشگاه‌های تولیکا می‌شود ذهنیتی نسبت به ست شدن لباس و مانتو‌های مختلف پیدا می‌کند.

 

1-ساختن برای ماندن( Built to Last) عنوان کتابی نوشته جیم کالینز و جری پوراس است که به دلیل تناسب با حال و هوای این گفت‌وگو به‌عنوان تیتر مطلب انتخاب شد.

 

ارسال نظر
* نام شما:     ایمیل شما: (محرمانه)     تلفن شما: (محرمانه)     کد راتایپ کنید: تازه سازی
* پیام شما:
رتبه: بد            خوب